Chladiaci uterák príjemne ochladí v letných horúčavách

Teploty nad 30 °C, prudké slnečné žiarenie a tropické horúčavy po novom definujú podobu leta v strednej Európe, ktoré sa dramaticky mení vďaka klimatickým zmenám. Dodržiavanie pitného režimu, obmedzenie pobytu na priamom slnku, ale aj chladiaci uterák dokážu v úmorných horúčavách pomôcť.

Globálne otepľovanie a klimatické zmeny sa skloňujú v médiách vo všetkých pádoch. Či už je na vine človek alebo ide o dielo matky prírody, jedno je jasné – letné teploty u nás dosahujú extrémne hodnoty. A podľa prognostikov to v budúcnosti inak nebude. Budeme si musieť zvyknúť na vysoké teploty a prispôsobiť tomu naše životy.

Chladicí ručník zelený
Chladicí ručník šedý
Chladicí ručník modrý

Užitočnou pomôckou v boji proti horúčave sa má stať chladiaci uterák. Tento nenápadný kus látky bol vynájdený len pred niekoľkými rokmi, ale vďaka prebiehajúcim klimatickým zmenám a svojmu príjemne chladivému účinku sa rýchlo stáva populárny po celej planéte.

Ako funguje chladiaci uterák

Chladivý uterák je vyrobený zo špeciálne upraveného mikrovlákna, ktoré ihneď po namočení do vody produkuje príjemný chlad a udržuje až o 25 °C nižšiu teplotu, ako je teplota tela a to po dobu 2-4 hodín od namočenia.

Nejedná sa o žiadnu chemickú reakciu. Ochladenie prebieha iba pomocou špeciálneho mikrovlákna a princípu odparovania. Ak by ste namočili do vody obyčajný uterák, tiež by ste docielili chladivého efektu, ale len na veľmi krátky čas.

Vďaka špeciálne vyvinutej štruktúre mikrovlákna a tkaniny trvá chladiaci efekt u chladiaceho uteráka približne 6x dlhšie ako u bežného „namočeného“ uteráka.

Ako aktivovať chladiaci uterák

Chladiaci uterák jednoducho namočíte do vody. Stačí ho dať pod tečúcu vodu, kým nebude uterák celý mokrý. Potom uterák dôkladne vyžmýkajte. Nakoniec chladiaci uterák niekoľkokrát prudko napnite a pretrepte. Ten sa okamžite ochladí až o 25 stupňov pod priemernú telesnú teplotu a vydrží chladiť 2-4 hodiny. Ak chcete chladiaci uterák opäť aktivovať, znovu ho namočte, vyžmýkajte, napnite a pretrepte.

Namočení chladicího ručníku
Vyždímání chladicího ručníku
Protřepání chladicího ručníku

Chladiaci uterák môžete používať opakovane. Vďaka veľmi odolnému materiálu proti oderu, roztrhnutiu, potu a UV žiareniu vyzerá stále ako nový aj pri každodennom používaní.

Chladiaci uterák a jeho využitie

Chladiaci uterák je skvelým pomocníkom pri športe. Či už sa jedná o beh, cyklistiku, futbal, golf, tenis, florbal alebo fitness, chladivý uterák príjemne chladí telo a zachytáva nepríjemný pot. Chladiaci uterák tiež oceníte pri práci na záhrade alebo na výlete v prírode či pri mestskej turistike. Stále viac slovákov si tiež kupuje chladiace uteráky na letnú dovolenku. Používajú ich pri jazde v autách, aby sa vyhli prehriatiu organizmu alebo pri leňošení na pláži, aby ochladili svoje telo pri opaľovaní.

biking
golf
running
streching
bodybuilding
trekking
headache
beach

Obľúbený spôsob ako nosiť chladiaci uterák je jeho uviazanie ako šatku alebo čelenku cez hlavu. Takto efektívne ochladíte hlavu – dôležitú časť tela, ktorá je najviac vystavená slnečnému žiareniu a teplu. Ďalším obľúbeným spôsobom je nosenie uteráku cez ramená. To oceníte najmä pri pobyte pri mori alebo pri fyzickej práci vonku.

Na svoje si prídu aj domáci miláčikovia

Veľkými horúčavami netrpí len ľudský organizmus, ale aj ten zvierací. Najmä psy a mačky, ktoré sú chované v mestách doplácajú na veľké horúčavy najviac.

Rozpálená betónová džungľa ničí ich labky a nedostatok prirodzeného tieňa im berie šancu na ochladenie.

Preto nie je dnes výnimkou, že stretnete psy s chladiacimi uterákmi zaviazanými okolo krku. Chladiaci uterák pre psov a mačky je nevyhnutnou pomôckou pre komfort domácich miláčikov v sparnom lete.

Podčiarknuté a sčítané, chladiaci uterák by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Účinne a príjemne ochladí telo v sparných dňoch. Než pôjdete z domu von do horúčavy, namočte si chladivý uterák, vyžmýkajte, uložte si ho do obalu a dajte do kabelky, batohu alebo aktovky. Keď vám bude najväčšie teplo, vyberte ho z obalu, aktivujte pretrepaním a užite si príjemné ochladenie tam, kde to najviac potrebujete.